Novinky

5 účinných tipov, ako ochrániť počítač

Chcete svoje zariadenie ochrániť pred škodlivými vírusmi, kybernetickými útokmi a spamom? Existuje viacero taktík, ako znížiť riziko týchto hrozieb. Jednou z najdôležitejších spôsobov ochrany je kvalitný antivírus. V tomto článku vám prinášame aj ďalšie užitočné tipy, ako zvýšiť bezpečnosť počítača.

Antivírus

Nainštalujte si kvalitný antivírus, ktorý vaše zariadenie ochráni pred škodlivými vírusmi a inými hrozbami. Jedným z najkvalitnejších antivírusov pre osobné počítače a notebooky je Avast Premium Security. Okrem iného vás ochráni pred týmito hrozbami:

  • škodlivé softvéry na vydieranie používateľa,
  • webové stránky, ktorých cieľom je získať prístup k citlivým údajom (napr. k bankovému účtu),
  • škodlivé vírusy,
  • špionážne programy,
  • trójske kone.

Aktualizácie

Všetky operačné systémy prinášajú pravidelne nové aktualizácie, ktoré vylepšujú jednotlivé funkcie vrátane funkcií spojených s bezpečnosťou. Vylepšené aktualizácie poskytujú lepšiu ochranu pred najnovšími vírusmi a škodlivým softvérom.

Silné heslá

Silné heslá predstavujú dôležitú vrstvu ochrany vašich údajov. Pri vytváraní hesiel vám odporúčame držať sa týchto pravidiel:

  • Používajte veľké a malé písmená.
  • Kombinujte číslice, písmená a symboly.
  • Silné heslo by malo mať aspoň 12 znakov.
  • Heslá nezdieľajte s inými osobami.
  • Nepoužívajte v hesle ľahko uhádnuteľné slová, ako napríklad vaše meno alebo názov firmy.

Povoľte firewall

Operačné systémy Windows a macOS majú zabudovanú bránu firewall. Ide o softvér, ktorý vytvára bariéru medzi vašimi údajmi a vonkajším svetom. Zabraňuje neoprávnenému prístupu do vašej súkromnej siete, monitoruje podozrivé aktivity a posiela upozornenia pri akýchkoľvek pokusoch o vniknutie. Uistite sa, že máte v nastaveniach povolenú bránu firewall.

Pozor na podozrivé aplikácie a web stránky

Ak sa chystáte inštalovať novú aplikáciu, buďte obozretný. Sťahujte aplikácie iba z dôveryhodných obchodov, ako je napríklad Google Play a App Store. Vyhýbajte sa sťahovaniu aplikácií z podozrivých web stránok, aby ste ochránili váš počítač pred spamom a škodlivými vírusmi. Taktiež sa vyhýbajte navštevovaniu webových stránok, na ktorých sa nachádza veľa vyskakovacích okien alebo nezrozumiteľný text.

Neodkladajte bezpečnosť

Všetky vyššie uvedené tipy skutočne fungujú pri ochrane vášho zariadenia. Kybernetické útoky, zneužitia údajov a škodlivé vírusy sa v online svete vyskytujú čoraz častejšie. Ak sa im chcete vyhnúť, zaobstarajte si čo najskôr kvalitný antivírus, upravte nastavenia firewall a pravidelne aktualizujte operačný systém.

Meta description: Ako ochrániť počítač pred hrozbami internetu? Zaobstarajte si kvalitný antivírus, povoľte bránu firewall a pravidelne aktualizujte systém.